U Srbiji je nastavljena politika uvreda, diskvalifikacija i pretnji svima onima koji srebrenički genocid nazivaju pravim imenom. Tako je poslanik SNS Vladimir Đukanović izrazio “najdublje moguće gađenje” prema Inicijativi mladih za ljudska prava povodom pisma koje je Inicijativa uputila svim narodnim poslanicima, i izrazio žaljenje što članovi Inicijative “nisu pohapšeni”. Gotovo identičan rečnik i argumentaciju koristili su i predstavnici opozicionih stranaka – Srpska radikalna stranka, Dveri, Zavetnici, što opisuje jedinstvo nacionalističke politike koje prevazilazi aktuelne dnevnopolitičke i stranačke podele.
Proglašavanje premijera Vučića personom non grata od strane organizacionog odbora za obeležavanje 11. jula izazvalo je najviše reakcija od strane visokih funkcionera vladajućih stranaka i najnoviji nalet negiranja genocida i širenja mržnje prema bošnjačkom narodu i njihovim političkim liderima. Najbliži saradnici premijera Vučića: Selaković, Đurić, Vulin, Gašić, Rističević – u prethodnom periodu davali su veoma oštre izjave koje rezultiraju dodatnom antagonizacijom odnosa i još dubljim podelama u bosanskom društvu.
Neumorno ponavljanje izmišljenih fraza od strane političkih lidera, poput izraza “genocidni narod”, za cilj ima trajno izbegavanje prihvatanja sudski utvrđenih činjenica o genocidu u Srebrenici, i prihvatanja odgovornosti Srbije koja je utvrđena presudom Međunarodnog suda pravde.
Inicijativa je pozvala narodne poslanike da usvoje rezoluciju o Srebenici po ugledu na rezoluciju Evropskog parlamenta i na taj način pokažu da njihovo evropsko opredeljenje nije lažno i licemerno. Jedanaest poslanika LDP, LSV i SDA su i ove godine predložili parlamentu rezoluciju koja predstavlja jasan izraz vrednosti pomirenja, poštovanja žrtava i prihvatanja odgovornosti. Međutim, ne postoji čak ni politička volja da takva rezolucija dođe na dnevni red Skupštine i da se započne razgovor na tu temu. Posledično je ignorisan i zahtev Inicijative da se 11. jula održi komemorativna sednica parlamenta na kojoj bi se minutom ćutanja odala počast žrtvama genocida u Srebrenici.
Zdravo, perspektivno i pristojno društvo koje živi u trajnom miru sa svojim susedima ne može biti izgrađeno na lažima, manipulacijama i neodgovornosti, i zbog toga će Inicijativa i ove godine, zajedno sa organizacijama i pojedincima koji dele univerzalne vrednosti mira, saradnje i odgovornog odnosa prema prošlosti, očuvati obraz onog najboljeg dela srpskog društva koje se stidi zločina počinjenih u njihovo ime i odlučno se borbi protiv zaborava i negiranja zločina.
Još jednom pozivamo narodne poslanike da prisustvuju komemorativnom skupu 11. jula u 20 časova, zapale sveće ispred Doma narodne skupštine i na taj način iskažu pijetet prema žrtvama.