Razgovor je otvorio ambasador Ukrajine u Srbiji, njegova ekselencija Volodimir Tolkač, zajedno sa ambasadorkom Rumunije u Srbiji, Silvijom Davidoju. Rumunija je jedna od zemalja koja je primila najveći broj izbeglica iz Ukrajine od kojih većinu čine žene i deca.
“Najveći izazov predstavlja nastavak obrazovanja dece na jeziku koji razumeju, opremu za online nastavu koju smo nabavili tokom pandemije kako bi se nastava neometano odvijala sada smo podelili deci iz Ukrajine”, rekla je ambasadorka Rumunije u Srbiji.
Nakon zvaničnih obraćanja, usledilo je obraćanje građana/ki koji dolaze iz Buče, Kijeva, Severodonjecka, Dnjipra i Kahovka, koji su napustili Ukrajinu ubrzo nakon početka ruskog napada na ovu zemlju, podelili su svoja iskustva i priče sa prisutnima.
“24. februara probudili smo se u 6:30, odmah sam shvatila da treba da bežimo kada su iznad Severodonjecka proletle dve ruske rakete. Uzela sam svoje dete i u roku od sat vremena napustili smo svoj dom” rekla je Aleksandra iz Severodonjecka. Ona je nastavila svoju priču objašnjavajući zbog čega je na kraju odlučila da dođe baš u Srbiju. “2014. godine, u Lugansku tokom studija, upoznala sam momka iz Srbije. Skoro 8 godina nismo imali kontakt. Kada je počeo rat on mi se javio i rekao: “Očekujem vas u Srbiji, možeš da računaš na mene za sve”. Tako sam odlučila da se sa detetom uputim ka Srbiji.”
Marija iz Kijeva, čiji je put vodio prvo do Belorusije da bi tek nakon toga došla u Srbiju objasnila je kako u ratu bliski ljudi često postanu tuđi, a tuđi bliski.
“Imali smo prijatelje koji su ranije bežali od “ruskog sveta” i proživeli su “rusko donošenje mira” oni su nas odmah po početku agresije savetovali da ne ostajemo u Ukrajini, da odemo odmah, da ne čekamo…” rekla je Jana iz Buče. Ona je ispričala kako još uvek ima prijatelje i deo porodice koji je ostao u Ukrajini i da ne prođe dan da ne misli o njima, ona je uspela da napusti Buču na vreme, pre zločina čije su slike obišle svet.
Svi govornici i govornice podelili su detalje o tome kako je izgledao njihov beg iz Ukrajine i kako su uspeli da dođu do Srbije. Mnogi od njih ponovili su kako nisu verovali da će do rata ipak doći, a kada je napad krenuo mislili su da će ubrzo prestati, ali nije prestalo.
U razgovoru su učestvovali i advokat Čedomir Stojković kao i predstavnica Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, Jelena Šurlan.
Trenutno u Endžio Habu, postavljena je izložba “Pozdrav iz Ukrajine” koja je otvorena za sve posetioce i posetitelljke do 25. avgusta.