FHP i YIHR podsećaju da je delovanje JNA na tom prostoru bilo usmereno protiv ne-Srba koji su bili izloženi svirepom ponašanju, progonu, mučenju i ubistvima. U cilju vraćanja ljudskog dostojanstva žrtvama zločina počinjenih u Vukovaru, državni organi i vlasti Srbije dužni su da omoguće utvrđivanje istine i ostvarenje pravde u vezi sa tim slučajevima.
Pred Većem za ratne zločinine Okružnog suda u Beogradu u toku je postupak za krivično delo ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika. Za ovo krivično delo optuženo je 17 pripadnika Teritorijalne odbrane Vukovara i dobrovoljačke jedinice Leva Supoderica, kojom je komandovao optuženi Milan Lančužanin Kameni. Nakon pada Vukovara u ruke JNA i TO, najveći broj branilaca Vukovara se povukao u Vukovarsku bolnicu, gde ih je zarobila Gardijska brigada, JNA kojom je komandovao pukovnik Mile Mrkšić. Po predaji, zarobljenici su odvedeni u kasarnu a nakon toga na poljoprivredno dobro Ovčara. Nakon povlačenja JNA, kontrolu nad zarobljenicima su preuzeli pripadnici TO. Oni su oko 200 zarobljenika u grupama po 30 do 40 lica odvodili prema Grabovu, gde su ih iznad prethodno iskopane jame streljali. U zločinima počinjenim u Vukovaru ukupno je ubijeno oko 250 ljudi.
Tužilaštvo Haškog tribunala je za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja počinjenih u Vukovaru 1991. godine optužilo oficire JNA Veselina Šljivančanina, Mileta Mrkšića i Miroslava Radića. U avgustu 1991. godine JNA je preduzela operacije usmerene protiv naselja u istočnoj Slavoniji. Do sredine oktobra iste godine, srpske snage su zauzele sva naselja u istočnoj Slavoniji sa većinskim hrvatskim stanovništvom izuzev Vukovara. Tokom ovih operacija, pod pretnjom sile sa tih područja je oteran veliki deo hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva, dok su oni koji su ostali podvrgnuti surovom okupacionom režimu koji se sastojao od progona, ubistava, mučenja i drugih akata nasilja.
Vlasti Srbije su dužne da doprinesu utvrđivanju istine i pravde za žrtve Vukovara i u skladu sa time moraju omogućiti nadležnim državnim organima i Međunarodnom krivičnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju sve potrebne dokaze, dokumentaciju i podršku. Republika Srbija ima obavezu da učini sve da bi se otkrila istina o nestalim građanima Vukovara, čija tela nisu pronađena ni nakon 13 godina, da otkrije istinu i vrati mir porodicama žrtava, kao i da kazni sve počinioce ovih zločina. Politička elita Srbije mora da prekine trinaestogodišnje ćutanje o opsadi Vukovara i da svoje građane suoči sa činjenicama o ulozi državnog aparata u planiranju i izvršavanju ratnih zločina i drugih teških kršenja ljudskih prava u prošlosti.