Pod nazivom Tirana Youth Summit 2024, sedmi po redu program ovog tipa okupio je više od 100 mladih ljudi, aktivista i stručnjaka iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Kosova, Severne Makedonije i Albanije kako bi se bavili gorućim problemima u regionu i formirali put ka demokratskoj, mirnoj i inkluzivnoj budućnosti. Pod temom Loud Resistance, Samit je bio fokusiran na osnaživanje mladih da se suprotstave porastu ekstremno desničarskih ideologija, antidemokratskih praksi, kršenju ljudskih prava i mnogim drugim izazovima, kao i na motivisanje mladih da naprave promene u svojim zajednicama.

Tirana Youth Summit je održan od 17. do 20. decembra u Piramidi u Tirani, prostoru koji svojom impresivnom arhitekturom odražava istoriju zemlje. Program je obuhvatio četiri panel diskusije, dve paralelne sesije radionica i dodatne aktivnosti povezane s temama otpora i tranzicione pravde.

Samit su otvorile Anja Zloporubović, programska koordinatorka Inicijative mladih za ljudska prava u Srbiji, i Uresa Ahmeti, koordinatorka za komunikacije u Inicijativi mladih za ljudska rpava Kosovo. Ceremonija otvaranja uključivala je poruke podrške od strane organizacije Bake protiv desničara (Omas gegen Recht) i hrvatske pevačice Severine. Takođe, alumni YIHR-a podelili su svoja iskustva i objasnili kako ih je YIHR oblikovao kao aktiviste, podsećajući učesnike na važnost hrabrosti i odlučnosti. Nakon ceremonije otvaranja, prvi dan započeo je panelom YIHR Talks: Late Night Talk Show. Ovaj panel okupio je aktiviste_kinje, influensere_ke i umetnike_ce kako bi razgovarali o odgovornosti pri korišćenju fizičkog i digitalnog javnog prostora. Panel je naglasio ulogu društvenih mreža u amplifikaciji različitih glasova i promociji inkluzije.

Drugi dan Samita počeo je panel diskusijom New Age Anti-Democratic Practices, koja se bavila rastućim pretnjama demokratiji – nedostatkom slobode medija, političkom propagandom i antirodnim pokretima. “Ponekad se biti optimističan i u stanju da zamisliš drugačiju realnost može smatrati radikalnim činom”, istakla je jedna od panelistkinja, Gresa Hasa, referišući na situaciju u regionu. Treći panel, pod nazivom Unresolved Legacies: Never Again to Whom?, osvrnuo se na dugotrajne posledice sukoba na Balkanu i efekte aktuelnih sukoba na region.

Panel Embracing Resistance: The Future of Democracy, održan je poslednjeg dana Samita i posvećen je pokretima otpora koje predvode mladi, pri čemu su aktivisti i predstavnici organizacija iz Srbije, Crne Gore, Kosova i Albanije podelili svoja iskustva i diskutovali o ulozi civilnog sektora u društvenim promenama. Panelisti_kinje su istakli značaj slobode i ulogu mladih u oblikovanju budućnosti regiona.

Pored inspirativnih panela, učesnici TYS-a su prisustvovali i radionicama na specifične teme, tokom kojih su radili na razvoju konkretnih strategija za budućnost. Radionice, pod nazivima Rebuilding Through Memory (mentorka Margareta Blažević, provoditeljica programa u YIHR Hrvatska), Voices at the Margins – Strengthening Minority Rights (mentor Naim Leo Beširi, izvršni direktor Instituta za evropske poslove), Reclaiming Power – Feminism, Women’s Rights and Anti-Gender Movements (mentorka Marija Ratković, publicistkinja i aktivistkinja), Against the Tide – Reclaiming Democracy (mentor Mario Mažić, konsultant i osnivač YIHR Hrvatska) i Echoes of Truth: Combating Disinformation and Propaganda (mentorka Bjanka Stanković, novinarka u Vidi Vaka), obradile su teme tranzicione pravde, manjinskih prava, prava žena i antirodnih pokreta, demokratizacije i medijske pismenosti. Kao rezultat rada na ovim važnim temama pre i tokom Samita, učesnici su formirali konkretne preporuke za unapređenja u ovim oblastima, koje će biti sažete u deklaraciji TYS-a.

Što se tiče dodatnih aktivnosti, učesnici su imali priliku da prisustvuju dvema filmskim projekcijama: Čovek koji nije mogao da ćuti, kratkometražni film hrvatskog reditelja Nebojše Slijepčevića, i Milena, reditelja Željka Stanetića. Nakon projekcija, Doroteja Antić, programska asistentkinja u YIHR Srbija, moderirala je interaktivnu diskusiju sa Stanetićem i učesnicima. Učesnici su takođe imali priliku da posete dva poznata i istorijski važna muzeja u Tirani: The House of Leaves i The Bunk’art museum. Poslednje večeri, uživali su u nastupu muzičkog benda iz Prištine, La Fazani.

Tirana Youth Summit 2024 demonstrirao je ključnu ulogu mladih ljudi u oblikovanju demokratske i inkluzivne budućnosti. Od izgradnje mira do suprotstavljanja antidemokratskim praksama, Samit je istakao moć akcija koje vode mladi u stvaranju trajnih promena. Glasovi mladih aktivista su glasni, odlučni i inspirativni i guraju svet ka svetlijoj, demokratskijoj sutrašnjici.