Tokom prvih dva dana razmene, učesnici i učesnice, uz pomoć facilitatorki Sabine Kaćinari i Nataše Niškanović, koje su se oslonile na metodologiju Mindshifters, imali su priliku da saznaju više o stereotipima i predrasudama, te da diskutuju o vrednostima, emocijama i karakteristikama koje nisu odmah vidljive. Takođe su mogli da nauče kako da analiziraju sukobe između dve zajednice, ali i da to znanje primene kroz analizu aktuelnih ili istorijski relevantnih konflikta, poput rata u Ukrajini i rata na Kosovu.
Trećeg dana razmene, učesnici su imali priliku da diskutuju o pozitivnim i negativnim primerima iz medija kako iz njihovog detinjstva, tako i u današnjem dobu, kao i da analiziraju kako su različite grupe predstavljene u medijima na Kosovu i u Srbiji. Konkretno, zadatak im je bio da otkriju kako su Albanci sa Kosova prikazani u srpskim medijima i Srbi sa Kosova u kosovskim medijima.
Četvrti dan je započeo predavanjem o pomirenju, nakon čega je usledila debata o svim faktorima, poput istine i pravde, koji su neophodni da bi do pomirenja došlo. Toga dana je održano i predavanje kustosa Simona Kurtija, na kojem su učesnici i učesnice mogli da saznaju kako priče koje žele da ispričaju mogu da se pretoče u umetnost koju mogu da podele sa drugima. Tokom petog i poslednjeg radnog dana, mladi su radili na svojim pričama koje će biti prikazane na multimedijalnim izložbama u Prištini i Beogradu.
Kao dodatne aktivnosti programa razmene, učesnici i učesnice su imali priliku da se druže sa studentima iz SAD-a koji su učestvovali na letnjem kursu na DIS Univerzitetu u Kopenhagenu, kao i da posete Muzej savremene umetnosti.
„Ova razmena je bila divno iskustvo za mene. Moj stav o Beogradu i njegovim ljudima se menja svakim dolaskom. Nadam se da možemo da gradimo mir sa mladima iz Beograda i zaista verujem u ovaj timski rad”, rekla je učesnica Eriona Hoti.
„Kako servisi javnog informisanja i politički moćnici Srbije i Kosova više produbljuju postojeće razlike i etničke tenzije, no što teže pomirenju i promovisanju saradnje između naših naroda, bilo mi je izuzetno drago što sam kroz ovu razmenu imala priliku da u grupi i kroz razgovore „1 na 1″ istinski upoznam predstavnike/ce Albanaca sa Kosova i čujem njihova iskustva života i odrastanja na posleratnom Kosovu. Na kraju sedmice ispunjene predivnim interakcijama, pokretanjem teških tema i analiziranjem konflikta i post-konflikte situacije u regionu, ostala sam zatečena divnim prijateljstvima i poznanstvima koja su se izgradila za tako kratko vreme i uprkos svim preprekama na putu. Ova grupa ljudi mi je i te kako osvežila uverenje da drugačije ne samo da može, već i da postoji: tu gde smo svi zajedno, na mestu na kom smo iskreni, ranjivi, saosećajni, voljni da saslušamo i pokrenemo inicijativu.”, dodala je Tereza Stefanović, učesnica programa razmene iz Srbije.
Ovaj program razmene organizovan je u okviru projekta Cross-border Youth Dialog, koji ima za cilj promociju pomirenja i normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije kroz saradnju i dijalog mladih. Projekat zajedno sprovode Inicijative mladih za ljudska prava u Srbiji i na Kosovu.
Projekat finansira Evropska unija
Projekat finansira Ambasada Švedske u Beogradu