Trodnevni interaktivni trening, koji je uključio i uličnu akciju povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, okupio je dvadesetoro mladih koji su želeli da unaprede svoja znanja o ljudskim pravima, tranzicionoj pravdi, aktivizmu, kao i o govoru mržnje i načinima da mu se stane na put.
Nevena Rudinac, programska koordinatorka u Inicijativi mladih za ljudska prava, rekla je da je cilj treninga da motiviše mlade da aktivno doprinesu promociji ljudskih prava kroz stvaranje sadržaja koji će inspirisati druge.
,,Odabrani učesnici će, uz podršku mentora, napisati blogove na teme obrađene tokom treninga, a ovi tekstovi će biti objavljeni na portalu Inicijative mladih za ljudska prava, kao i na platformama partnerskih organizacija i lokalnih medija”, rekla je Rudinac u uvodnom obraćanju.
Tokom tri dana intenzivnog rada, učesnici_ce su imali priliku da rade sa stručnjacima iz oblasti medija, ljudskih prava i tranzicione pravde. Program je obuhvatao seriju predavanja, razmenu mišljenja i praktične vežbe osmišljene u cilju razvijanja ključnih veština potrebnih za borbu za ljudska prava i izgradnju mira.
Prvog dana učesnici_ce su slušali Dušana Pokuševskog iz Beogradskog centra za ljudska prava, koji je kroz veliki broj primera i vežbi govorio o tome šta su ljudska prava i koji su njihovi osnovni postulati.
U okviru radionice posvećene aktivizmu i njegovim mehanizmima, učesnici_ce su uz pomoć predavačica Mile Pajić i Doroteje Antić iz Inicijative mladih za ljudska prava zajednički osmislili uličnu akciju koju su i sproveli sutradan, 10. decembra, obeleživši tako Međunarodni dan ljudskih prava. Uključivši građane, učesnici_ce treninga su mapirali ljudska prava koja su građanima_kama bila najviše uskraćena tokom 2024. godine u Srbiji.
Drugog dana treninga, učesnici_ce su imali priliku i da slušaju Tatjanu Jokanović iz kancelarije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije. Jokanović je govorila o uzrocima diskriminacije, predeasudama i stereotipima, uz veliki broj primera iz svakodnevnog života, ali i onih sa kojima se ona susreće radeći u kancelariji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti. Jokanović je takođe sprovela učesnike_ce kroz ceo postupak zaštite prava pred Poverenikom, i ohrabrila ih da se obrate uvek kada smatraju da su njihova prava ugrožena ili da su diskriminisani.
Sa Vanjom Đurđićem, aktivistom i trenerom, učesnici_ce su prošli kroz najznačajnije pojmove tranzicione pravde i raspravljali o njima, dok se poslednjeg dana grupi pridružio Ilir Gaši, novinar i medijski stručnjak i održao radionicu Storytelling/Storylistening kao način prevazilaženja polarizacije: Priče autostopera.
Učesnica treninga Ivana Belić, inače studenktinja na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, kaže da je posebno zadovoljna dinamikom predavanja i interakcijom sa trenerima i ostalim učesnicima:
,,Sviđa mi se što smo bili aktivno uključeni u diskusiju i što smo radili po grupama, što smo dobili priliku da se više umrežimo i bolje upoznamo. Takođe sam shvatila da se neki problemi i neke pojave u postkonfliktnim društvima mogu posmatrati iz neke skroz druge perspektive i na drugačiji način.
Posle ovog treninga mogu reći da sam spremnija da čujem tuđe mišljenje, da kritički pristupim i nekim svojim stavovima do kojih sam do sad držala itd.”
Ahmed Šaćirovič, učesnik iz Novog Pazara, takođe je bio zadovoljan održanim treningom:
,,Okruženje je bilo kao kod kuće. Svi smo se družili i upoznali i osećam se kao da smo se mesecima drušili, a ne samo tri dana. Pomogli ste nam da shvatimo situaciju u kojoj živimo i kako da se borimo za svoja prava i svoj život.”
Ovaj događaj kreirao je pre svega prostor za razmenu mišljenja, znanja i iskustava, i predstavlja deo napora Inicijative mladih za ljudska prava da se mladi u Srbiji osnaže kako bi postali lideri pozitivnih promena u svojim zajednicama.
Ovaj trening je deo projekta The Future is Ours: Enhancing Peace Culture by Combating Hatred and Promoting Prevention Practices, koji sprovodi Inicijativa mladih za ljudska prava uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Savezne Republike Nemačke.