Građani i građanke Srbije, aktivisti i aktivistkinje, kolege i koleginice iz drugih organizacija danas su zajedno sa Inicijativom mladih za ljudska prava obeležili 29. godišnjicu srebreničkog genocida u parku između Skupštine grada i Predsedništva Srbije.

Građani i građanke Srbije, aktivisti i aktivistkinje, predstavnici ambasada i opozicionih političkih partija okupili su se u četvrtak uveče između Skupštine grada Beograda i Predsedništva Srbije na Andrićevom Vencu i paljenjem sveća odali počast svim žrtvama genocida u Srebrenici i izrazili solidarnost sa preživelima i njihovim porodicama. Kao organizatori skupa, želeli smo da zajedno sa građanima i građankama Srbije pokažemo da se saosećamo sa bolom porodica, ali i da ponovo pozovemo institucije Republike Srbije da prihvate Rezoluciju Generalne skupštine UN o genocidu u Srebrenici i primene njene preporuke, uključujući i onu o proglašenju 11. jula danom sećanja na genocid u Srebrenici.  

„Ova komemoracija drugačija je po tome što se od ove godine 11. jul smatra svetskim danom sećanja priznatim od Ujedinjenih nacija. Na ovaj način želimo da Beograd stavimo na mapu sećanja u okviru globalnog obeležavanja genocida u Srebrenici“, izjavio je Marko Milosavljević za N1 u četvrtak 11. jula. 

Kao i svake godine, Inicijativa mladih za ljudska prava je i ovoga puta poziv na komemoraciju uputila članovima Vlade Srbije, političkim partijama i ambasadama  u Beogradu. Izostanak dolaska predsednika Vlade Vučevića kao i ministara i ministarki pokazuje da su njihove izjave o tome da poštuju sve žrtve ratnih sukoba devedesetih licemerne. Komemoraciji su, pored građana i građanki, prisustvovali i predstavnici_ce Zeleno-levog fronta i Pokreta slobodnih građana, Delegacije Evropske unije u Srbiji, predstavnici ambasada SAD-a, Velike Britanije, Danske, Italije, Holandije, kao i Manuel Saracin, specijalni izaslanik Vlade Nemačke za Zapadni Balkan. 

Nekoliko dana pred 29. godišnjicu genocida, 7. jula, u Novom Sadu su se pojavili plakati kojima se poziva na obeležavanje ,,godišnjice oslobođenja grada Srebrenice” 11. jula na centralnom gradskom Trgu slobode. Na plakatu su prikazani grbovi udruženja ,,Srpski soko” uz zvanični simbol Republike Srpske i Grada Novog Sada. Najavu ovog događaja oštro su kritikovali Liga socijaldemokrata Vojvodine, Pokret BRAVO kao i Antifašistički front 23. oktobar, koji  je pozvao građane i građanke da spreče najavljeno okupljanje profašističkih organizacija. Skup se održao uz fizički i verbalni obračun antifašista/kinja Novog Sada sa grupom od dvadesetak ekstremnih desničara iz organizacije Srpski soko. Dok je policija reagovala kada bi dolazilo do sukoba između dve grupe, reakcije su izostale u momentima kada su ekstremisti poručivali građanima da će ih pronaći, prebiti i zaklati. Tokom skupa, desničari su pored nacističkog salutiranja skandirali „Ratko Mladić“ i „Srebrenica nije genocid“. Pokušali su i nekoliko puta da se obrate koristeći mikrofon, ali su ih okupljeni građani i građnke Novog Sada u tome sprečili.