Inicijativa mladih za ljudska prava (Inicijativa) je 24. jula ove godine podnela pet žalbi Savetu za štampu povodom tekstova objavljenih u sklopu kampanje protiv “Miredita, dobar dan” festivala na portalima: Novosti, Politika i Alo.

Incijativa je podnela žalbe na tekst objavljen na portalu „Novosti“, kao i na po dva teksta, objavljena u onlajn izdanjima dnevnih listova „Politika“ i „Alo“, u kojima su novinari ovih medijskih kuća iznosili neistinite informacije o festivalu „Mirdita, dobar dan“ i o organizatorima festivala. Većina tekstova objavljena je pre nego što je MUP zabranio održavanje festivala.  

Sve žalbe razmatrane su u okviru objedinjene rasprave, a članovi komisije odlučili su da su ovi listovi prekršili tačku 5 poglavlja „Istinitost izveštavanja” i tačku 8 poglavlja „Odnos prema izvorima”.

U tekstu u „Novostima“ je festival “Mirdita, dobar dan” označen kao „šiptarski“ i „antisrpski“, a navodi se i da „služi da napada srpski narod koji mu se protivi, a da učesnici žele da šire simbole onih koji su otimali teritoriju“.  

U tekstu „Pisac koji slavi Adema Jašarija i OVK glavna zvezda festivala ‘Mirdita, dobar dan’“, objavljenom u dnevnom listu „Politika“, o festivalu se govori kao o „nizu subverzivnih aktivnosti u korist albanskih separatista i terorista iz Prištine“, a okarakterisan je i kao „manifestacija kroz koju se promoviše nezavisnost Kosova“.  

U drugom tekstu „Politike“ navodi se da je Inicijativa promoter OVK i da se oni predstavljaju kao neko ko se mirno borio za slobodu. Inicijativa je to demantovala i istakla da je još 2020. godine osudila kampanju „Sloboda ima ime“ kojom su promovisani komandanti OVK koji su optuženi za ratne zločine.  

Žalbe koje je Inicijativa podnela na tekstove objavljene na portalu „Alo.rs“, ne odnose se samo na festival već i na posledice tog festivala. Novinari ovog portala u spornim tekstovima naveli su da je Inicijativa, kao organizator festivala, „imala nameru da padne krv na ulicama, i to tako što bi Srbi udarili jedni na druge“.  

Autori tekstova objavljenih na portalu „Alo“ takođe navode da „Mirdita, dobar dan“, ima za cilj destabilizaciju Srbije. Iz portala „Alo“ odgovorili su da su u pitanju komentari, a ne činjenice, te da mišljenje ne može da se analizira kroz kriterijum isitnitosti izveštavanja. Sa portala „Alo“ navode i da smatraju da u tekstu nema nikakvih optužbi, kao ni diskriminacije.

Predstavnica Asocijacije medija u Komisiji za žalbe Jelka Jovanović rekla je, pak, da je objavljivanje ove vesti bilo rezultat orkestrirane kampanje.  

„Ova kampanja je, smem da kažem, bila vođena iz vlasti. Bilo je sve sračunato na to da festival bude zabranjen, iako je godinama zaredom bio održavan i u Beogradu i Prištini. To je zloupotreba medija i javnosti“, dodala je ona.  

Predstavnica Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) rekla je da se može reći i da je u tekstovima širen neopravdan strah i da su iznete neosnovane optužbe o Inicijativi u svim tekstovima. 

Predstavnica Udruženja novinara Srbije (UNS) u Komisiji za žalbe Olivera Milošević, inače novinarka „Politike“, nije učestvovala u delu rasprave koji se odnosi na „Politiku“, kao i na „Novosti“, koje imaju istog vlasnika. Svi ostali su glasali za to da je u tekstovima ovih listova Kodeks prekršen. Kada je u pitanju list „Alo“, odluka da je prekršen Kodeks bila je jednoglasna.

Podsećamo da je MUP ove godine zabranio održavanje festivala “Mirdita, dobar dan”.

Ovo je trebalo da bude jedanaesta godina održavanja festivala, a zabrana je usledila nakon kampanje predstavnika vlasti protiv festivala.

 

Naslovna fotografija: Preuzeto sa zvanične stranice Saveta za štampu na Facebook.