Inicijativa tumači ovo odsustvo bilo kakve sankcije za ekstremno desničarske organizacije kao državnu podršku političkim ciljevima ovih organizacija, kao i kontinuitet zločinačke politike devedesetih godina koju su kreirali politički subjekti i njihovi derivati, od kojih su neki danas na vlasti, dok drugi nasilnim metodama sprečavaju suočavanje srpskog društva sa ratnom prošlošću.
Skupovi desničarskih organizacija za cilj su imali onemogućavanje skupa #sedamhiljada, kao i negiranje genocida počinjenog u Srebrenici od strane snaga Vojske Republike Srpske u julu 1995. godine.
Inicijativa podseća da je protiv direktorke Anite Mitić podneta prekršajna prijava zbog toga što je na svom privatnom fejsbuk profilu pozivala građane da u noći 10. jula odaju počast žrtvama genocida u Srebrenici paljenjem sveća ispred Predsedništva Srbije, kao i da je prekršajni postupak u toku.
Svaki pozitivan efekat odlaska premijera Vučića u Potočare 11. jula prošle godine poništen je ovim aktom tihe podrške ekstremnoj desnici i ratnoj politici. Iskrenog pomirenja u regionu ne može biti ukoliko se zabranjuju komemorativni skupovi u Beogradu, ukoliko je cela spoljnopolitička aktivnost Vlade Srbije nekoliko meseci usmerena na blokiranje rezolucije u Savetu bezbednosti UN u kojoj se potvrđuje da je u Srebrenici počinjen genocid, i dok dva ministra Vlade Srbije idu u Hag da uz državne počasti u Srbiju dovedu generala Lazarevića koji je odslužio višegodišnju kaznu za počinjene zločine protiv čovečnosti na Kosovu.