Inicijativa mladih je ove godine bila deo Civil Society & Think Tank Forum-a 2024. u okviru Berlinskog procesa, koji se održao od 9-11. oktobra u Berlinu. Direktorka Inicijative, Sofija Todorović, je na panelu ,,Reconciliation and Dealing with the Past” predstavila izveštaj i preporuke koje su proizvod nekoliko meseci rada sa regionalnom radnom grupom koja se bavila pomirenjem i suočavanjem sa prošlošću u zemljama Zapadnog Balkana. Govornice_ce panela istakli su da je važno da pomirenje i suočavanje sa prošlošću budu sastavni deo Berlinskog procesa kako bi se stalo na put nekažnjivosti, negiranju ratnih zločina i zapaljivoj, nacionalističkoj retorici koja dolazi od najviših državnih zvaničnika. Zaključak panela je da je suočavanje sa prošlošću najvažniji preduslov mira, stabilnosti i napretka u čitavom regionu.
Programski koordinator Inicijative, Vladimir Huba Aradi, bio je deo radne grupe koja se bavila pitanjima koja se tiču različitosti i rodnih uloga. Preporuke svih šest radnih grupa dostupne su na ovom linku.
Inicijative je prisustvovala i 10.jubilarnom Samitu Berlinskog procesa 14. oktobra u Berlinu. Učesnicima Samita – liderima zemalja Zapadnog Balkana, predstavnicima Evropske unije i predstavnicima zemalja učesnica u Berlinskom procesu – tom prilikom predstavljene su sve preporuke koje su pripremile organizacije civilnog društva sa Zapadnog Balkana.
Predstavnici Inicijative razgovarali su i sa Premijerom Hrvatske, Andrejem Plenković, ukazavši na važnost učešća Hrvatske u razgovorima o ratnoj prošlosti a posebno o potrebi za uspostavljanje programa razmene mladih između Srbije i Hrvatske.
Nakon Samita 14. oktobra objavljeni su i Zaključci, gde se između ostalog navodi i da Berlinski proces nastavlja da ima ključnu ulogu u povezivanju zemalja Zapadnog Balkana i EU na poljima trgovine, energetike, transporta, implementacije inovacija i zelenoj tranziciji. ,,Kroz svoj inkluzivni format koji sve zemlje Zapadnog Balkana tretira kao jednake, [Berlinski proces] služi kao katalizator regionalne saradnje i akcelerator procesa evropskih integracija”, navodi se u dokumentu. Dokument dalje insistira na preporukama nastalim u okviru Civil Society & Think Tank Forum-a i važnim ulogama organizacija civilnog društva u izgradnji jakog, demokratskog i prosperitetnog regiona Zapadnog Balkana: ,,Demokratija, vladavina prava, ljudska prava poput slobode govora i slobode okupljanja važni su za razvoj Zapadnog Balkana. Živo i kritički orijentisano građansko društvo igra ključnu ulogu.”