Predstavnica Inicijative mladih za ljudska prava Fiona Jelići rekla je na svečanom otvaranju u Centru za kulturnu dekontaminaciju da je mladim ljudima ostavljen teret da mire ono što su ranije generacije posvađale i da je Mirdita samo jedan od načina da se svi kao društvo približimo tom cilju.
“Mi želimo da budemo ti koji će poslati poruku mira u svet, tako što ćemo sesti za isti sto sa mladima sa Kosova i sa njima razmeniti mišljenja, kulturu. Misija festivala je oduvek bila spajanje ljudi iz Beograda i Prištine, a u doba zatvorenih granica i socijalne distance – mi smo i dalje mesto okupljanja umetnica, ali I novinara, ”, rekla je ona.
Reagujući na proteste određenih desničarskih grupa povodom održavanja festivala, Jelići je istakla da joj je kao mladoj osobi žao što mora da gleda proteste protiv kulturnog događaja koji proviše mir, razmenu mišljenja i saradnju.
”Nažalost, godine prolaze, a isti scenario se ponavlja. Sa druge strane kordona koji nas čuva, nalaze se najžešći protivnici pomirenja i normalizacije odnosa”, istakla je ona i dodala da je dosta širenja laži i propagande koja seje mržu i razara naša dva naroda.
Kuštrim Kolići, predstavnik Integre sa Kosova je rekao da je apsurdno koliko jedni o drugima ne znamo i da je festival jedan od načina da se narod sa Kosova i Srbije upozna, druži i pomiri.
Maje Stojanović, izvršna direktorka Građanske inicijative istakla je da se za Briselskim stolom ne vodi dijalog između Srbije i Kosova, već se vodi samo na Merdita festival na kojem su otvorene sve najvažnije teme za oba naroda.
“Samo na ovom festival se razgovara o nestalim licima, ratnim zločinima i o kulturnm nasleđu i Dečanima, a takve komunikacije nema među onima koji su na vlasti. To se ne čuje u široj javnosti i zato postoje i desničarske grupe koje protestuju jer ne čuju pravu poruku festivala”, kazala je Stojanović.
Milan Antonijević, izvršni direktor Fondacije za otvoreno društvo je dodao da je prava poruka festivala pomirenje između Srbije i Kosova, a ne ono što se nalazi sa druge strane kordona, jer to nije ogledalo srpskog društva.
Nakon svečanog otvaranja, gosti festivala mogli su da pogledaju pozorišnu predstavu „Ja sam sebi žena“, Kuštrima Kolićija, u kojoj Adrian Morina, jedini glumac na sceni, glumi više od 30 likova i donosi nam priču o teškom životu transrodne osobe – Nemice Šarlot fon Mahlsforf, koja je preživela nacistički režim i DDR.
Prisutni će drugog dana festivala u Centru za kulturnu dekontaminaciju moći da prisustvuju debati „Kosovo – nasleđe sećanja“, dok će u galeriji “Endžio” u Dobračinoj moći da pogledaju istoimenu izložbu.
Poslednjeg dana festivala održaće se debata o pitanjima tranzicione pravde na Kosovu i institucionalizaciji iste, a festival će zatvoriti glumac Tristan Halilaj čitanjem odlomaka iz svoje knjige „Ričard Gir je bio ovde“ zbirke priča koja je originalno objavljena na srpskom jeziku.
Za kraj, publika će moći da odgleda film „Agina kuća“ koji će biti prikazan u 20.30 časova u Centru za kulturnu dekontaminaciju.
Festival “Miredita, dobar dan” održaće se u Beogradu do 24. oktobra, a pored pozorišta, filma i knjige, debatovaće se o ključnim pitanjima tranzicione pravde, početku rada specijalizovanog suda za OVK, njegovom načinu rada i pravdi za nealbanske žrtve.
Cilj festivala je da se susretima srpskih i kosovskih društvenih i kulturnih zajednica iniciraju promene i stvori tradicija saradnje, kojom će biti dat doprinos trajnoj normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine.
Jedinstveni festival „Mirëdita, dobar dan!“ koji se od 2014. godine održava u Beogradu organizuju Inicijativa mladih za ljudska prava, Građanske Inicijative iz Beograda i Integra iz Prištine.