fbpx

Kosovska hronologija 2.0 (2018-2023)

Inicijativa mladih za ljudska prava je, u okviru projekta „Mladi i Kosovski čvor”, organizovala akademiju pod nazivom „Kosovski čvor” za mlade iz različitih delova Srbije. Cilj akademije je bio da se unaprede znanja i kritičko mišljenje mladih o Kosovu i odnosima Srbije i Kosova. Nakon akademije izabran je tim mladih istraživačica i istraživača koji su napisali tekstove o najrelevantnijim političkim i društvenim procesima u odnosima Srbije i Kosova od 1. januara 2018. do 31. decembra 2023. godine. Rezultati njihovih istraživanja pretočeni su u Kosovsku hronologiju 2.0.  

Period 2018 – 2023. bio je period uzastopnih kriza i zaoštravanja odnosa, a ne normalizacije, uz niz žarišnih epizoda, poput kretanja vojske duž granice sa Kosovom, atentata na Olivera Ivanovića, otmice kosovskih policajaca i terorističkog napada u Banjskoj. Tokom ovih šest godina, postavljane su i sklanjane barikade; protestovalo se zbog hapšenja građana na severu; kosovski Srbi su istupili iz kosovskih institucija; Dragica Gašić je postala prva povratnica u Đakovicu nakon rata, ali se i dalje suočava sa pritiscima i pretnjama komšija Albanaca; automobili sa kosovskim registarskim oznakama napokon ulaze na teritoriju Srbije bez nalepnica, a na te tablice postepeno prelaze i kosovski Srbi. Za sve to vreme, odnosi na relaciji Beograd-Priština podsećaju na zamrznuti konflikt, najveći broj medija na obe strane učestvuje u vladinim propagandama, a javnost u Srbiji češće nema nego što ima priliku da čuje šta se, zapravo, dešava na severu Kosova, i kako zaista žive kosovski Srbi i kosovski Albanci. Stoga i ne čudi što su oni koji snose najveći teret pogoršanja u odnosima Beograda i Prištine etničke manjine i to ne samo Srbi na Kosovu i Albanci u Srbiji, već i druge marginalizovane grupe poput Roma, ali i socijalno ugrožene grupe i pojedinci. Posmatrani period karakterišu i pospešivanje autoritarizma i gušenje sloboda i prava od strane vlasti, pa je tako i javni govor o Kosovu, baziran na činjenicama, bio potiskivan i skrajnut, a oni koji su radili na promociji saradnje i pomirenja između Srbije i Kosova bili su suočeni sa različitim preprekama.   

Kosovska hronologija 2.0 namenjena je svima koji su zainteresovani za odnose Srbije i Kosova. Ona predstavlja nastavak nastojanja Inicijative mladih za ljudska prava u Srbiji da poveća prostor za javnu – i pre svega – argumentovanu i na činjenicama zasnovanu diskusiju o svim pitanjima koja koče normalizaciju odnosa dve zemlje, kao i suživot svih ljudi koji na tim prostorima žive.  

Celu publikaciju možete pročitati ovde.

28.11.2024

Ostale publikacije