Predstavnici organizacija civilnog društva na protestu su držali tranparente “Stop ubijanju lezbejki”, “Lezbejke iz Rusije su naše sestre”, “Pamtimo Jelenu Grigorijevu”, “Kazna za ubice”, “Stop teroru nad LGBT osobama u Rusiji” ispisane na ruskom i srpskom jeziku.
Predstavnik Žena u crnom Miloš Urošević rekao je novinarima da je Grigorijeva pre nekoliko dana udavljena, a zatim je njeno mrtvo telo izbodeno i da to ukazuje “stepen do kojeg muškarci progone žene, koje nisu heteroseksualne”.
Kako je naveo Urošević, njihova poruka ruskim vlastima je “da što pre pronađu i kazne ubice Jelene Grigorjeve, da prestanu da sprovode zakon koji je usvojen 2013. godine, a kojim se zabranjuje takozvana ‘homoseksualna propaganda’ i da omoguće slobodno i nesmetano delovanje svih onih ljudi, koji rade u cilju zaštite ljudskih prava svih onih koji su drugačiji“.
On je dodao da se Grigorijeva nije borila samo za prava LGBT osoba, “već je protestovala i zbog ruske okupacije Krima i tražila oslobođenje političkih zarobljenika“.
Urošević je rekao da se navršava 10 godina od ubistva ruske aktivistkinje Nataše Estemirove, 13 godina od ubistva ruske novinarke Ane Politkovskaje i dve godine od sistematskog progona LGBT osoba u Čečeniji.
“Sva ova ubistva imaju nekoliko zajedničkih imenitelja – omogućuje ih režim predsednika Vladimira Putina, koji kreira atmosferu nekažnjivog nasilja u kojem su ova ubistva moguća. Niko od počinilaca nije kažnjen i svako ko kritički i drugačije misli od vladajućeg režima u Rusiji, na meti je progona, pretnji i ubistava”, rekao je Urošević.
Izvor: Glas Amerike; Foto: Anton Vaganov/Reuters