Predstavnici Inicijative mladih za ljudska prava učestovali su na XVI Forumu za tranzicionu pravdu u postjugoslovenskim zemljama koji se održao od 27. do 29. jula u Prištini, u organizaciji Fonda za humanitarno pravo i Fonda za humanitarno pravo Kosovo, koji su deo REKOM mreže pomirenja.

Na ovogodišnjem forumu zvanično je predstavljen drugi tom Kosovske knjige pamćenja “Dostojanstvo za nestale” (1998–2000). Ova publikacija sadrži osnovne informacije o svim  osobama nestalim u ratu na Kosovu i predstavlja svojevrstan podsetnik na žrtve čiji posmrtni ostaci dalje nisu pronađeni.

Na panelima koji su se održali u okviru Foruma diskutovalo se o institucionalnoj podršci porodicama nestalih u ratu, ratnom stradanju civila u Ukrajini i Gazi, politikama sećanja kao i o odnosu EU prema procesu pomirenja na Zapadnom Balkanu. 

Učesnici_e Foruma imali_e su priliku da obiđu Dokumentacioni centar Fonda za humanitarno pravo Kosovo i da čuju priče dece koja su ubijena ili nestala u ratu na Kosovu.

Drugi dan programa članovi_ce organizacija civilnog društva iz regiona bili_e su u poseti mestima stradanja članova porodica Bogujevci, Duriqi i Llugaliu u Podujevu, ali su imali_e i mogućnost da razgovaraju sa preživelima  i članovima porodica žrtava, kao i da odaju poštu ubijenim.

Trećeg dana Foruma, učesnici_ce su bili_e u prilici da obiđu selo Staro Gracko u blizini Lipljana i polože cveće na spomen ploču ubijenim žeteocima u masakru koji je izvršen 23. jula 1999. Godine.

Nakon toga, grupa učesnika_ca Foruma krenula je putem Suve Reke kako bi održali sećanje na 49 članova porodice Berisha/Beriša koji su ubijeni u piceriji Kalabrija 26. marta 1999. godine.

Od kraja rata na Kosovu prošlo je 25 godina, a neke porodice i dalje nemaju odgovore šta se dogodilo sa njihovim bližnjima. Prema podacima Fonda za humanitarno pravo, ukupan broj nestalih je 1.636 od kojih su 1.400 civili, odnosno oni koji ni na koji način nisu učestvovali u borbama niti su bili naoružani.

Sećanjem na ubijene i nestale, saradnjom država u regionu na ekshumaciji tela iz masovnih grobnica kao i institucionalnom podrškom porodicama žrtava rata na prostoru bivše Jugoslavije, omogućava se ostvarivanje poverenja i pomirenja u regionu i dostizanje pravde za sve žrtve.