Na ovakav odgovor Inicijativa se žalila Povereniku koji je 22. decembra 2005. godine doneo rešenje kojim se nalaže BIA-i da tražene informacije dostavi Inicijativi. U obrazloženju Poverenik ističe da iako su ovi podaci proglašeni državnom tajnom ne postoji pretežniji interes nad interesom za pristup informaciji.
Umesto da postupi po rešenju Poverenika i dostavi tražene informacije, BIA je pokrenula upravni spor tužbom Vrhovnom sudu Srbije sa zahtevom da se rešenje poništi zbog nezakonitosti. U tužbi BIA navodi da je Poverenik pogrešno protumačio Zakon i da proglašenje nekog dokumenta državnom tajnom automatski vodi i pravu da se javnosti uskrati pristup informacijama sadržanim u tom dokumentu.
S obzirom da ni BIA ni MUP nisu postupili po rešenju Poverenika, Inicijativa će pokrenuti prekršajne postupke protiv odgovornih u ovim institucijama. Ovakvo ponašanje organa javne vlasti koji su dužni da štite zakone i prava građana šalje jasnu poruku da Srbija nije pravna država i da vlasti krše zakonom garantovana ljudska prava, kao što je pravo na slobodan pristup informacijama. Pokušaj da se preko Vrhovnog suda Srbije zaštiti veo tajnovitosti koji je do sada krasio BIA-u jasan je pokazatelj da čelnici ove institucije nemaju nameru da se odreknu već viđenih metoda prisluškivanja i zastrašivanja građana.