Oni su u četvrtak govorili na konferenciji za medije u Prostoru Miljenko Dereta u Beogradu, nakon što je nedeljnik Radar objavio istraživanje Računi kritičara režima na meti mašinerije vlasti u kojem se navodi da je Uprava za sprečavanje pranja novca tražila proveru tekućih računa petoro aktivista i aktivistkinja iz Srbije. Reč je o Maji Stojanović iz Građanskih inicijativa, Katarini Đukić iz ProGlasa, Sofiji Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava, Predragu Voštiniću iz Lokalnog fronta u Kraljevu i Nebojši Petkoviću iz udruženja „Ne damo Jadar“.
Radar je imao uvid u dokumenta iz ove Uprave sa oznakama „strogo poverljivo“ i „poverljivo“, na kojima je potpis v.d. direktora Željka Radovanovića, i kojima se od svih banaka u Srbiji traži provera računa aktivista.
Dopisom od 31. decembra 2024. tražila se provera računa Maje Stojanović, Katarine Đukić i Sofije Todorović. Zatim je 16. januara 2025. tražena provera računa Predraga Voštinića, a 23. januara Nebojše Petkovića. U pisanom odgovoru na upit Al Jazeera-i Balkans, iz Uprave za sprečavanje pranja novca kažu da su podatke ovih aktivista i aktivistkinja proveravali na inicijativu drugog državnog organa zbog sumnje na počinjenje više krivičnih dela, ali da zbog potencijalnog ugrožavanja ,,otkrivanja krivičnog dela ili vođenja predistražnog postupka” ne mogu da pruže više informacija u ovom trenutku.
Ove aktiviste i aktivistkinje su i ranije bile na meti vlasti i tabloida, druge institucije su bile zloupotrebljavane za njihov progon, dok su neki bili i fizički napadani. Na jučerašnjoj konferenciji za medije oni su upozorili na nastavak pritisaka na aktiviste, civilno društvo i političke neistomišljenike od strane vlasti.
Konferenciju je otvorio Predrag Voštinić iz Lokalnog fronta, koji je rekao da su vlasti ponovo zloupotrebile institucije u cilju targetiranja i zastrašivanja neistomišljenika, koristeći podatke o finansijskim transakcijama organizacija i pojedinaca kako bi ih neosnovano optužili za delovanje protiv vlasti. Voštinić je naglasio i da vlast nikada ne objavljuje zaključke ovih istraga, jer se uvek pokaže da ne postoji nikakvo krivično delo: ,,Ja ih ovog puta pozivam da, kada se istraga završi, javno saopšte da nije pronađeno ništa nezakonito.”
Katarina Đukić iz ProGlasa je upozorila da je ovo samo deo kontinuiranog pritiska vlasti na neistomišljenike, uz korišćenje državnih resursa za njihovu diskreditaciju.
,,Ovo nije samo napad na pojedince, već sistemski pritisak na sve koji drugačije misle. Vlast koristi institucije da targetira aktiviste, poljoprivrednike, a sada najviše i studente, dok istovremeno ignoriše stvarne probleme društva.”
Sofija Todorović, direktorka Inicijative mladih za ljudska prava, naglasila je da institucije već godinama ne rade u interesu građana:
,,Mi već godinama pokušavamo da ukažemo na zloupotrebe vlasti, ali ono što je sada drugačije jeste da sve više ljudi shvata da institucije ne rade svoj posao. Ova vlast pribegava samo represiji i nasilju, jer više nema drugi način da učvrsti svoju poziciju.”
Dodala je i da nikakve optužbe i kampanje zastrašivanja ne mogu promeniti njihov stav:
,,Nema tih para za koje ćemo prodati svoje dostojanstvo. Ako je ovo pokušaj zastrašivanja, mogu samo da kažem da je propao. Strah više nije opcija.”
Nebojša Petković iz Udruženja Ne damo Jadar je rekao da ne razume zašta tačno može da bude optužen, kao i da je jedini način da se kao društvo suprotstavimo bahatosti državnih funkcionera taj da izađemo na ulice sa studentima.
Maja Stojanović iz Građanskih inicijativa je naglasila da vlast pokušava da stvori podelu između građana kako bi ugušila otpor, a da je cilj napada na organizacije civilnog društva da oslabe pokret – ne shvatajući ,,da je naša snaga u zajedništvu […] Mi smo tu da budemo štit.”
Govornici su poručili da će nastaviti da se bore protiv ovakvih zloupotreba i da neće odustati od borbe za bolje sutra uprkos pritiscima.