fbpx

Analize sa preporukama istraživačica i istraživača na RYLMP programu

Regionalni program mobilnosti i liderstva mladih (RYLMP) u periodu od 2023-2024. omogućio je da 19 mladih istraživačica i istraživača iz Albanije, Severne Makedonije i Srbije razviju svoje ideje kroz forme istraživačkih izveštaja i predloge praktičnih politika  u šest tematskih oblasti: regionalna saradnja, evropske integracije, obrazovanje i zapošljavanje, migracija mladih, politička participacija i aktivizam mladih, kao i na temu digitalne i zelene transformacije.

Na osnovu rada šest radnih grupa uz proces mentorstva, izrađeno je šest istraživačkih izveštaja odnosno predloga praktičnih politika. Izveštaj prve grupe učesnika i autoriki Bebe Žegar, Sede Mulaomeri i Aleksandre Veljović mapira i analizira oblike i izvore dezinformacija o evropskim integracijama u sve tri zemlje, dok se predlog praktične politike koji potpisuju Bylyre Serjanaj, Egla Mansi Elena Saveska i  Isidora Petković fokusira na ulogu karijernog savetovanja i stažiranja u tranziciji sa univerzitetskih studija u radni odnos. Treća grupa istraživača koju su činili Endželuše Hadži, Rina Osmani i Natalija Žunić ispitivala je uzroke i podatke o migraciji mladih ljudi iz regiona u okvirima Srbije, Albanije i Severne Makedonije. Učesnice programa i istraživačice  Jesmina Sengla, Jana Pavlovska i  Mila Pajić u fokusu svoje komparativne analize imale su odnos i percepciju studenata prema studentskom upravljanju i odlučivanju. Kolilko je (ne)znanje mladih o zelenoj tranziciji među mladima u Albaniji, Severnoj Makedoniji i Srbiji bila je tema rada Amanda Kote, Antonia Grujevskog i Kaline Dukovske. Na kraju, kroz zajedničku studiju  Bljerine Daši, Dimčeta Milanova i Jovane Đurđević mapirani su vodeći  programi razmene mladih na Zapadnom Balkanu kao i njihova efektivnost na proces pomirenja u regiji. 

U nastavku teksta možete pročitati izveštaje i predloge praktičnih politika u celosti: 

  1. Borba protiv dezinformacija o evropskim integracijama u medijima – ovde
  2. Uloga karijernog savetovanja i programa stažiranja u tranziciji studenata sa univerziteta u radni odnos – ovde;
  3. Migracije i odliv mladih: Komparativna analiza Albanije, Severne Makedonije i Srbije – ovde;
  4. Percepcija studenata u studentskoj upravljanju: Komparativna analiza Albanije, Severne Makedonije i Srbije – ovde;
  5. Nedostatak znanja o zelenoj tranziciji među mladima u Albaniji, Severnoj Makedoniji i Srbiji – ovde;
  6. Analiza mapiranja programa razmene mladih na Zapadnom Balkanu- ovde;

Program RYLMP se realizuje uz podršku Fondacije za otvoreno društvo Zapadni Balkan, Fondacija za otvoreno društvo za Albaniju, Fondacija za otvoreno društvo Severna Makedonija i Fondacija za otvoreno društvo u Srbiji. RYLMP zajednički sprovode SCiDEV iz Tirane, Inicijativa mladih za ljudska prava iz Beograda i Obrazovni omladinski forum (YEF) iz Skopja. 

 

08.10.2024

Ostale publikacije