Integrisano upravljanje granicama (IBM) predstavlja kompleksnu, ali neophodnu strategiju za efikasnu kontrolu državnih granica u svetlu savremenih izazova kao što su migracije, terorizam i prekogranični kriminal. Uprkos postignutim sporazumima i tehničkim dogovorima između Srbije i Kosova o IBM-u, ostaju izazovi u punoj primeni ovih dogovora, što zahteva dalje napore u izgradnji poverenja i efikasnijem upravljanju granicama radi postizanja stabilnosti i razvoja u regionu. Od usvajanja sporazuma o slobodnom kretanju, uključujući i koncept IBM, beleži se značajan rast broja putnika između Srbije i Kosova. Jedan od važnih nalaza analize je da je u periodu od 2011. do 2012. godine, kosovska policija registrovala 100.000 više prelaza u odnosu na prethodnu godinu, a od 2017. do 2021. godine zabeleženo je preko 23 miliona prelaza.
Iako su tehnička rešenja u okviru dijaloga omogućila veći broj prelaza, izazovi i dalje postoje. Neadekvatna primena IBM, zajedno sa političkim tenzijama, često rezultira zabranama kretanja i praksama ukidanja ili ometanja saradnje poseban su predmet analize.
Analizu na srpskom jeziku možete pročitati ovde, a na engleskom jeziku ovde.
Publikacija je izrađena u okviru projekta „Podrška radu Radne grupe NKEU za Poglavlje 35“ finansiranog od strane Fondacije za otvoreno društvo Zapadni Balkan. Mišljenja i stavovi izraženi u ovoj publikaciji predstavljaju stavove autora i ne odražavaju neophodno zvanične stavove Fondacije za otvoreno društvo Zapadni Balkan, Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji ni Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj (INTER) kao organizacije koja koordiniše aktivnostima Radne grupe NKEU za poglavlje 35.