Različita istraživanja jasno ukazuju da smo svojom borbom doprineli boljem razumevanju izazova sa kojima se LGBTIQ+ zajednica u Srbiji suočava kao i da smo doprineli širenju podrške i povećali stepen prihvatanja LGBTIQ+ osoba u društvu. Međutim, ovo nije dovoljno.
Organizacije civilnog društva godina upozoravaju na negativan trend u domenu rada institucija koji je usmeren na garantovanje poštovanja ljudskih prava i sloboda.
2001. godine imali smo prvi pokušaj organizovanja Prajd šetnje u Beogradu koji se završio nasiljem nad onima koji su za svoju slobodu i prava odlučili da se bore, javno, ponosno i van svoja četiri zida. Prajd u Srbiji je godinama zabranjivan uz navođenje bezbednosnih rizika kao osnovnog razloga za zabranu. Kasnije, 2010. godine učesnici i učesnice Prajda su prošetali ulicama Beograda uz veliko prisustvo policije. Međutim grad je te godine demoliran. Do 2014.godine Prajd je bio zabranjivan tri puta, a sve ove zabrane proglašene su neustavnim. Tek 2014. godine prva mirna Prajd protestna šetnja održana je u Srbiji. Danas, 2022. godine, kada je Beograd domaćin EuroPride-a, zabrana šetnje je još jednom naša realnost.
Predstavnici najviših državnih institucija ponovo posustaju pod pritiskom grupa sa ekstremnim stavovima pokazujući nespremnost da zaštite pipadnike i pripadnice LGBTIQ+ zajednice i njihova Ustavom zagarantovana prava. Uloga države nije da bira čija će prava žrtvovati kako bi udovoljila zahtevima onih koji LGBTIQ+ populaciju ne smatraju vrednom jedne šetnje ulicama Beograda. Bile one molba, apel ili nešto treće, ovakvo postupanje od strane predstavnika države jasan su pokazatelj onoga sa čime se članovi LGBTIQ+ zajednice suočavaju u svakodnevnom životu, a to su negiranje prava na dostojanstven život, pravna nesigurnost i nekažnjivost nasilja.
Zbog vrednosti koji zajedno delimo, mi, dole potpisani, smatramo ovu borbu zajedničkom. Državne institucije Republike Srbije dužne su da procesuiraju one koji predstavljaju bezbednosni rizik i i da omoguće slobodu okupljanja pripadnicima i pripadnicama LGBTIQ+ zajednice kao i svim saveznicima i saveznicama.
- Inicijativa mladih za ljudska prava
- SHARE Fondacija
- Fond za humanitarno pravo
- CRTA
- Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava
- Beogradski centar za ljudska prava
- Žene za mir
- Odbor za ljudska prava Niš
- Mreža odbora za ljudska prava u Srbiji CHRIS
- Građanske inicijative
- Žene u crnom, Beograd
- InTER
- SOS Vlasotince
- Dečiji centar Zaječar
- Gradjanske akcije Pančevo
- Evropski pokret u Srbiji
- Udruženje Fenomena
- Nezavisno udruženje novinara Srbije
- forumZFD Beograd
- Asocijacija DUGA
- A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava
- Centar za praktičnu politiku
- Centar za ljudska prava Niš
- Vojvođanski građanski centar
- Centar E8
- Western Balkans Institute WEBIN
- Komitet pravnika za ljudska prava YUCOM
- CIvil RIghts Defenders
- Praxis
- Užički centar za prava deteta
- Centar za ženske studije Beograd
- Autonomni ženski centar
- Beogradski centar za ljudska prava
- Institut za evropske poslove
- Beogradska otvorena škola
- Centar za kulturnu dekontaminaciju
- Slavko Ćuruvija fondacija
- Impuls Tutin
- Otvoreni krug Novi Sad
- Udruženje građana ATINA
- Centar za evropske politike – CEP
- Centar za primenjenu istoriju
- Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije
- Udruženje Da se zna!
- Unija organizacija Srbije koje se bave zaštitom osoba koje žive sa HIV-om i AIDS-om (USOP)
Photo: Vesna Lalić