Participants of the today conference in Belgrade “How to Stop the Denial of Genocide in Srebrenica?” agreed that countries in the Western Balkans that deny the genocide in Srebrenica cannot become members of the European Union. They called on the EU to make the 30 billion-euro economic aid, which they intend to direct to the Western Balkans, conditional on respect for the values on which the European Union is based.
The participants in the conference said that the only criteria by which the EU and the international community support or do not support the political elites in the Western Balkans must not be just the so-called stabilocracy, i.e. that it is enough “not to have war here”.
y the genocide in Srebrenica, as it is done for political and manipulative reasons, but to all genocides.
In addition to domestic political institutions, they sharply criticized the international community for not unreservedly standing behind “Inzko’s law”, b
With this way of thinking, the international community is extinguishing the progressive forces in the region, instead of being uncompromising in advocating for European and civilizational values, against the denial of genocide, and for the emancipation of young people, it was said at the conference.
They reminded that the so-called Inzko’s law banning the denial of genocide in Bosnia and Herzegovina does not refer only to punishing those who denecause that would mean a serious change in narratives and a gradual cessation of denial of genocide and war crimes.
Ocenjeno je da Srbija definitivno ima problem da prihvati koncept vladavine prava, a jedna od posledica je i činjenica da tužilaštvo nije nezavisno već je pod kontrolom izvršne vlasti, zbog čega nema nikakvog napretka ni u suđenjima za ratne zločine. Ocenjeno je da dodatni problem u društvu u Srbiji predstavlja činjenica da i opozicione političke snage, sem retkih izuzetaka, ne žele da se bave temama kao što su poricanje genocida i slavljenje ratnih zločinaca.
Učesnici konferencije su se usaglasili da su se dosadašnje strategije civilnog društva u borbi protiv poricanja genocida poprilično iscrpele i da treba definisati nove učeći iz ranijih grešaka, ali i iz komparativnih iskustava drugih zemalja koje su imale ili još uvek imaju problem zbog odbijanja da se suoče sa prošlošću.
Istakli su da je potrebno graditi empatiju u društvu, posvetiti pažnju žrtvama ratnih zločina, edukovati mlade generacije i ne pristajati na podvalu da su dve sukobljene strane u društvu oni koji slave ratne zločince i negiraju genocid i oni koji se tome oštro suprotstavljaju.
Učesnici su poručili da je odnos prema pitanju suočavanja prema prošlošću zapravo ujedno i naš stav prema tome u kakvom društvu želimo da živimo. Što se kultura sećanja više neguje na iskren i ispravan način, utoliko je to društvo više demokratsko.
Učesnike konferencije “Kako stati na put poricanju genocida u Srebrenici?” na početku su pozdravili zamenica šefa misije Ambasade Nemačke Dorothea Gieselmann i programski direktor Inicijative mladih za ljudska prava Ivan Đurić.
U okviru panela “Krivična odgovornost za negiranje genocida u Srebrenici” govorili su izvršna direktorka Fonda za humanitarno pravo iz Beograda Ivana Žanić, direktorka Akcije za ljudska prava iz Podgorice Tea Gorjanc Prelević, političarka iz Bosne i Hercegovine Sabina Ćudić, profesorica međunarodnog prava Ajla Škrbić.
Na panelu “Suprotstavljene prakse sećanja” govorio je kodirektor organizacije “Hafiza Merkezi” Murat Čelikan iz Turske, Nedim Jahić iz Memorijalnog centra Srebrenica, direktor Vojvođanskog građanskog centra Željko Stanetić i Slađana Lazić iz FHP-a.
U diskusijama su, između ostalih, učestvovali predstavnica Delegacije EU u Beogradu Mateja Norčić Štamcar, Semiha Kačar iz Sandžačkog odbora za ljudska prava, Nataša Govedarica iz Foruma ZfD, Nastasja Radović iz Žena u crnom, Katarina Golubović iz Komiteta pravnika za ljudska prava, sociološkinja Janja Beč Nojman, Dinko Gruhonjić iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine, Jovana Kolarić iz FHP-a, istoričarka Olga Manojlović Pintar.
Konferenciju su organizovali Inicijativa mladih za ljudska prava, organizacija forumZFD u Srbiji i Nezavisno društvo novinara Vojvodine, a uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Savezne Republike Nemačke. Konferencija je deo projekta “Zagovaranje, artivizam, obrazovanje – nema mesta poricanju genocida u Srebrenici”.
Izvor: Autonomija
Projekat je podržan od strane Ministarstva spoljnih poslova Savezne Republike Nemačke. Nemačka podržava napore u uspostavljanju participativne kulture sećanja, regionalne saradnje i pomirenja u regionu Zapadnog Balkana.